Metody

Metody, które wykorzystujemy w terapii dziecięcej


NDT-Bobath to neurorozwojowa, wszechstronnie i najczęściej wykorzystywana metoda pracy w fizjoterapii  z dziećmi. Ten sposób terapii stosowany jest niezależnie od wieku dziecka, zarówno u niemowląt jak i u starszych dzieci w zaburzeniach neurologicznych, genetycznych, ortopedycznych i ogólnych opóźnieniach wieku rozwojowego.

Podejście to opiera się na fizjologicznym rozwoju dziecka, a wdrażane ruchy są zgodne ze wzorcami neurofizjologicznymi.

Czytaj więcej

Celem ćwiczeń stosowanych w terapii NDT-Bobath jest usprawnianie oraz normalizowanie napięcia mięśniowego, stymulacja porażonych obszarów i wyeliminowanie nieprawidłowych wzorców ruchowych. Rodzaj tej  terapii nastawiony jest na ćwiczenie całego ciała dziecka, a nie wyłączanie niesprawnych części. Istotnym elementem jest zaangażowanie rodziców w pracę domową – czyli proste zabawy z dzieckiem w domu , które są kontynuacją terapii w gabinecie.


Metoda PNF to proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe. Jej głównym celem jest pomaganie pacjentowi w osiągnięciu jak najwyższego poziomu funkcjonalnego. PNF jest to terapia globalna i kompleksowa, traktuje człowieka jako całość i bazuje na trójpłaszczyznowych wzorcach funkcjonalnych.

Metoda ta świetnie sprawdza się u pacjentów pediatrycznych z takimi schorzeniami jak mózgowe porażenie dziecięce, przepuklina oponowo-rdzeniowa, choroby nerwowo-mięśniowe, a także wady postawy i skoliozy.


Taping medyczny lub inaczej kinesiotaping polega na naklejaniu specjalnych plastrów na powierzchnię skóry indywidualnie dobranych do pacjenta i jego schorzenia.

Może stanowić zarówno samodzielną metodę terapeutyczną, jak i być uzupełnieniem innych form leczenia.

Czytaj więcej

U dzieci stosuje się jako wspomaganie asymetrii, wspomaganie pracy mięśni brzucha, leczenie przepukliny pępkowej, korygowanie nieprawidłowego ustawienia stóp w tym płaskostopia.  Taping medyczny też jest skuteczny w zmniejszaniu bólu, uelastycznia blizny i normalizuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe.


Terapia tkanek miękkich jest wskazana jest dla pacjentów w każdym wieku, w tym również dzieci, u których występuje problem z napięciem mięśniowym lub występują ograniczenia w swobodnym ruchu tkanek miękkich.

To bardzo bezpieczna metoda. Główne wskazania do terapii tkanek miękkich to osłabienia mięśniowe, przykurcze, obrzęki (np. po skręceniu kostki), ograniczenia ruchomości w stawach, bóle ostre lub przewlekłe, uczucie sztywności (np. karku czy dolnej części kręgosłupa), zawroty głowy, wszelkie urazy.


Babywork to metoda, w której wykorzystuje się techniki mięśniowo- powięziowe w pracy z najmłodszymi pacjentami. To szczegółowa analiza strukturalna oraz funkcjonalna pacjenta, a także umiejętność podejmowania własnych strategii pracy oraz zastosowania odpowiednich technik.

Metoda ta świetnie sprawdza się w takich problemach jak asymetrie ułożeniowe, kręcz, skolioza, problemy z napięciem mięśniowym czy szeroko pojęte wady postawy. Babywork to również doskonałe przygotowanie pacjenta z uszkodzeniami OUN do terapii min. NDT-Bobath czy Vojta.


Trójwymiarowa terapia stóp jest metodą uwzględniającą fizjologiczny rozwój stóp dziecka w pierwszym roku jego życia. Terapia ta stanowi podstawę do wczesnego diagnozowania i leczenia nieprawidłowego ustawienia stóp.

Wady stóp są rozpatrywane w odniesieniu do całościowego rozwoju dziecka. Mogą one bowiem wynikać m.in. z niewłaściwego rozwoju stawów biodrowych, z asymetrii w ułożeniu ciała dziecka czy też z zaburzeń o podłożu neurologicznym.

Czytaj więcej

W Trójwymiarowej Manualnej Terapii Stóp wg. Barbary Zukunft -Huber stosuje się charakterystyczne chwyty diagnostyczne, pozwalające zobrazować problem oraz oceniać efektywność terapii. Terapia manualna jest wzmocniona poprzez czynnościowe bandażowanie, co pozwala utrzymać efekty prowadzonej terapii. Zaletą terapii jest to, iż po odpowiednim instruktażu przeprowadzonym przez terapeutę jest możliwość codziennego oddziaływania terapeutycznego w warunkach domowych. Terapia dedykowana jest dzieciom w wieku od 3 m-ca życia do 6 lat. Największą skuteczność zauważa się w wieku noworodkowym i niemowlęcym. Metoda ta daje świetne efekty w takich schorzeniach jak: stopa płasko-koślawa, stopa sierpowata, stopa końska, stopa końsko-szpotawa, przykurcze i ograniczenia w obrębie stawów biodrowych, kombinacje powyższych problemów.